مایع ظرفشویی اکتیو 4 لیتری که از خاک رس درست شده

صابون ظرفشویی همچنین به آن مواد شوینده ظرف یا مایع ظرفشویی نیز می گوین که مایع ظرفشویی اکتیو 4 لیتری یکی از برتد های مایع ظرفشویی یم باشد.

شکل تخصصی صابون است که حاوی مخلوطی از سورفکتانت ها موادی طراحی شده برای شکستن کشش بین مواد جامد)است که به خصوص کف زیاد دارند و به دلیل اینکه پوست را تحریک نمی کنند انتخاب می شوند.

 این مخلوط ویژه از سورفکتانت ها همان چیزی است که صابون ظرف را در بریدن روغن و چربی روی ظروف و قابلمه ها بسیار موثر می کند.

 برخی از انواع صابون ظرفشویی نیز شامل رنگ، رایحه یا مواد شوینده هستند. 

چند سال پیش، برخی از صابون‌های ظرفشویی حاوی فسفات‌هایی بودند که به تمیز کردن کمک می‌کردند، اما خطرات زیست‌محیطی داشتند.

مایع ظرفشویی

 فسفات  ها می توانند به دریاچه ها و نهرها برسند و در آنجا شکوفه های جلبکی را تشویق می کنند که سطح اکسیژن آب را کاهش می دهد.

 امروزه بیشتر صابون های ظرفشویی این فسفات ها را حذف می کنند. برخی از صابون های ظرفشویی همچنین حاوی تریکلوزان هستند، یک ماده ضد باکتری که ممکن است با جلوگیری از تجزیه میکروبی زباله ها در تاسیسات تصفیه فاضلاب، مشکلاتی را ایجاد کند.

 برای هر کاری که از صابون ظرفشویی استفاده می کنید، بهتر است برچسب محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید که حاوی فسفات یا تریکلوزان نیست. 

به طور کلی، صابون ظرفشویی یکی از بی خطرترین محصولات پاک کننده است. ماهیت نسبتاً ملایم صابون ظرفشویی، آن را برای بسیاری از مصارف که اصلاً شامل ظروف نمی شوند، انتخاب خوبی می کند.

 شاید معروف ترین آن، صابون ظرفشویی برای نجات هزاران پرنده ای است که در آلاسکا و لوئیزیانا در اثر نشت نفت اقیانوس ها به شدت آلوده شده اند. 

صابون ظرف ملایم یک پاک کننده ی شگفت انگیز کف است. تنها چیزی که نیاز دارید ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی است که با یک سطل آب مخلوط کنید. کف ها در کمترین زمان تمیز و براق خواهند شد.